Schema
Signatur: GÄF, Gästföreläsare
Datum: 2014-07-29 - 2015-01-28
 
Utskrivet: 2014-07-29 04:33:36
Ny sökning | Hämta iCal fil | Grafiskt format | Schema med Ladokkoder
  Dag Datum
Start-Slut
Program Kurs.grp Grupp Lokal Hjälpm. Moment
Uppdat.
 
Vecka 33, 2014
 Ons13 Aug09:00-14:00 IT-drifttekniker- inriktning System ManagementGrundläggande operativsystem   Delprov 1: Omtentamen
2014-05-16
   09:00-14:00 IT-drifttekniker- inriktning System ManagementServersystem för infrastruktur II   Delprov 1: salstentamen (tillfälle 2)2013-11-28
 Tor14 Aug09:00-14:00 IT-drifttekniker- inriktning System ManagementGrundläggande nätverksteknik   Delprov 1: Omtentamen2013-11-28
 
Vecka 36, 2014
 Mån1 Sep10:00-13:00  Samhällsorienterande ämnen I för undervisning i åk 4-6 15-221 Geografi2014-04-23
   13:00-16:00  Historia III 15-226 Delkurs 1, Historisk Metod och Teori2014-06-19
 Tis2 Sep09:00-12:00 SjuksköterskeprogrammetPreklinisk kurs II 18-426 Föreläsning Ögon - Alla2014-05-23
   10:00-12:00 Folkhälsopedagogiskt programVetenskaplig metod-Kvalitativa metoder 17-219 Föreläsning.2014-05-07
   10:00-13:00  Samhällsorienterande ämnen I för undervisning i åk 4-6 15-222 Geografi2014-04-23
   13:00-15:00 Folkhälsopedagogiskt programVetenskaplig metod-Kvalitativa metoder 17-219 Föreläsning.2014-05-07
   13:00-16:00 SjuksköterskeprogrammetPreklinisk kurs II 18-426 Föreläsning Infektionssjukdomar - Alla2014-05-23
 Ons3 Sep10:30-14:00  Historia III 15-226 Delkurs 1, Historisk Metod och Teori2014-06-19
   13:00-16:00 TandhygienistprogrammetOral hälsa inom vuxentandvård 17-226 Föreläsning. Ivoclar vivadent.2014-06-23
 Tor4 Sep09:00-12:00 SjuksköterskeprogrammetPreklinisk kurs II 18-426 Föreläsning HUD2014-05-23
   09:00-12:00 Biologprogrammet med inriktning cellbiologi, Biomedicinska analytikerprogrammet, Biologprogrammet med inriktning biologisk mångfald- kommunikation och samhälleGenetik, Genetik och Klinisk Genetik samt laboratoriemetodik, Genetik för lärare 20-420 Laboration 1. Grupp A2014-04-17
   10:00-12:00 Folkhälsopedagogiskt programVetenskaplig metod-Kvalitativa metoder 17-221 Föreläsning.2014-05-07
   10:00-13:00  Samhällsorienterande ämnen I för undervisning i åk 4-6 15-222 Geografi2014-04-23
   13:00-15:00 Folkhälsopedagogiskt programVetenskaplig metod-Kvalitativa metoder 17-221 Föreläsning.2014-05-07
   13:00-15:00 SjuksköterskeprogrammetVerksamhetsförlagd utbildning II - psykiatrisk omvårdnad 17-420 Case Mansgement2014-05-12
   13:00-15:00 GastronomiprogrammetFördjupning mat och måltidskunskap 180-017 Syrning, fermentering, grönsaker och drycker. Enskild uppgift, bloggar i grupp2014-06-16
   13:00-16:00 Speciallärarprogrammet Speciallärarprogrammet - Matematik, Speciallärarprogrammet Speciallärarprogrammet - Svenska, Speciallärarprogrammet Speciallärarprogrammet - Utvecklingsstörning, Specialpedagogiskt programSpecialpedagogen som kvalificerad samtalspartner och handledare, Speciallärarens roll i forsknings- och utvecklingsprocesser 14-327 Pedagogiskt samtal
Föreläsning: Handledning i specialpedagog och specialläraruppdrag M Kragh - f.d student
2014-06-09
 Fre5 Sep09:00-12:00 SjuksköterskeprogrammetVerksamhetsförlagd utbildning IV - vård på sjukhus och vård i hemmet 17-426 Äldre och Läkemedel, Annika Kragh2014-06-16
   09:00-12:00 Magisterprogram - revisor/controllerInternationell redovisning och revision 15-221 Theories and method of consolidation The IFRS approach to consolidation2014-06-18
   09:00-15:00 SjuksköterskeprogrammetVerksamhetsförlagd utbildning II - psykiatrisk omvårdnad 17-420 Borderline, DBT.
Forskningsresultat från kommunpsykiatrin
2014-05-12
   09:00-16:00 IT-drifttekniker- inriktning System ManagementServersystem för kollaboration 21-220, 21-221 Kursintroduktion, föreläsning, laborationstillfälle2014-06-27
   13:00-16:00  Sårbehandling i ett personcentrerat omvårdnadsperspektiv – med fokus på långsamläkande ben- och fotsår 17-226 Föreläsare: Sår sjuksköterska Nina Åkesson.
Föreläsning: Föreläsning om Blekinge sårcentrum, Rikssår.
Olika patientfall och sårbehandling.
Tex kliniska tecken i sårläkningsprocessen, smärta, infekterade sår mm
2014-05-22
 
Vecka 37, 2014
 Mån8 Sep09:00-12:00 Biologprogrammet med inriktning cellbiologi, Biomedicinska analytikerprogrammet, Biologprogrammet med inriktning biologisk mångfald- kommunikation och samhälleGenetik, Genetik och Klinisk Genetik samt laboratoriemetodik, Genetik för lärare 20-420 Laboration 1. Grupp B2014-04-17
   09:00-17:00 Biologprogrammet med inriktning cellbiologi, Biomedicinska analytikerprogrammetMolekylärbiologisk metodkurs, Cell- och molekylärbiologisk fördjupningskurs 12-210 Laboration 2. Grupp B2014-07-01
   10:00-13:00  Samhällsorienterande ämnen I för undervisning i åk 4-6 15-222 Geografi2014-04-23
   13:00-16:00 Magisterprogram - bank och finans, Magisterprogram - internationellt företagande och marknadsföringFöretagspolicy och strategi 17-326 Debat 1 Yuliya Ponomareva (LNU) Managerial Discretion (3 art2014-05-09
   13:00-16:00  Historia III 15-226 Delkurs 1, Historisk Metod och Teori2014-06-19
   15:00-16:00 GastronomiprogrammetFördjupning mat och måltidskunskap 180-017 Titta till syrat, dokumentera till blogg2014-06-16
 Tis9 Sep09:00-16:00  Case Management 17-325 Föreläsare: Anna Eklund och Marie Gassne
Föreläsning: Grundläggande färdigheter V
2014-04-02
   09:00-17:00 Biologprogrammet med inriktning cellbiologi, Biomedicinska analytikerprogrammetMolekylärbiologisk metodkurs, Cell- och molekylärbiologisk fördjupningskurs 12-210 Laboration 2. Grupp C2014-07-01
   10:00-12:00 Ekonomprogrammet Ekonomprogrammet - Internationellt företagande och marknadsföringGlobal Business Social Responsibility 14-425 Nestle'2014-07-10
   10:00-12:00 Folkhälsopedagogiskt programVetenskaplig metod-Kvalitativa metoder 17-221 Föreläsning.2014-05-07
   10:00-13:00  Samhällsorienterande ämnen I för undervisning i åk 4-6 15-222 Geografi2014-04-23
   13:00-14:00 GastronomiprogrammetFördjupning mat och måltidskunskap 180-043 Titta till syrat, dokumentera till blogg2014-06-16
   13:00-15:00 Folkhälsopedagogiskt programVetenskaplig metod-Kvalitativa metoder 17-221 Föreläsning.2014-05-07
   13:00-16:00  Naturorienterande ämnen och teknik I för undervisning i åk 4-6 20-227 Introduktion Projekt Naturum2014-06-11
 Ons10 Sep09:00-11:00  Educare – Ett internationellt perspektiv på barndom och utbildning 15-326 Lecturer from Tanzania, Early childhood
2014-07-02
   09:00-12:00 Biologprogrammet med inriktning cellbiologi, Biomedicinska analytikerprogrammet, Biologprogrammet med inriktning biologisk mångfald- kommunikation och samhälleGenetik, Genetik och Klinisk Genetik samt laboratoriemetodik, Genetik för lärare 20-420 Laboration 1. Grupp E2014-06-10
   09:00-15:00 SjuksköterskeprogrammetPreklinisk kurs II 17-426 Föreläsning Urologi2014-05-23
   09:00-15:00 SjuksköterskeprogrammetVerksamhetsförlagd utbildning II - psykiatrisk omvårdnad 17-418 Ätstörning fakta och egna och anhörigas erfarenheter2014-05-12
   09:00-17:00 Biologprogrammet med inriktning cellbiologi, Biomedicinska analytikerprogrammetMolekylärbiologisk metodkurs, Cell- och molekylärbiologisk fördjupningskurs 12-210 Laboration 2. Grupp A2014-07-01
   10:00-12:00 Ekonomprogrammet Ekonomprogrammet - Internationellt företagande och marknadsföringGlobal Business Social Responsibility 18-426 Föreläsning, Individuell Människohjälp.2014-07-24
   10:00-13:00  Samhällsorienterande ämnen I för undervisning i åk 4-6 15-222 Geografi2014-04-23
   10:30-14:00  Historia III 15-226 Delkurs 1, Historisk Metod och Teori2014-06-19
   13:00-15:00 Folkhälsopedagogiskt programVetenskaplig metod-Kvalitativa metoder 17-221 Föreläsning.2014-05-07
   13:00-15:00 SjuksköterskeprogrammetVerksamhetsförlagd utbildning III- primärvård och pediatrisk/obstetrisk omvårdnad 17-420 Inger Olsson Familjen med ett funktionshindrat barn2014-05-19
 Tor11 Sep09:00-12:00 SjuksköterskeprogrammetVerksamhetsförlagd utbildning II - psykiatrisk omvårdnad 17-425 Övningar i förhållningssätt2014-05-12
   09:00-12:00 Biologprogrammet med inriktning cellbiologi, Biomedicinska analytikerprogrammet, Biologprogrammet med inriktning biologisk mångfald- kommunikation och samhälleGenetik, Genetik och Klinisk Genetik samt laboratoriemetodik, Genetik för lärare 20-420 Laboration 1. Grupp D2014-04-17
   10:00-12:00 Folkhälsopedagogiskt programVetenskaplig metod-Kvalitativa metoder 17-221 Föreläsning.2014-05-07
   13:00-14:00 GastronomiprogrammetFördjupning mat och måltidskunskap 180-043 Titta till syrat, dokumentera till blogg2014-06-16
   13:00-15:00 Folkhälsopedagogiskt programVetenskaplig metod-Kvalitativa metoder 17-221 Föreläsning.2014-05-07
   13:00-15:00 SjuksköterskeprogrammetVerksamhetsförlagd utbildning II - psykiatrisk omvårdnad 17-425 Farmaka2014-05-12
 Fre12 Sep09:00-12:00 SjuksköterskeprogrammetVerksamhetsförlagd utbildning II - psykiatrisk omvårdnad 17-425 Bup2014-05-12
   09:15-16:00 IT-drifttekniker- inriktning System ManagementServersystem för kollaboration 21-220, 21-221 Föreläsning, laborationstillfälle2014-06-27
   13:00-14:30 SjuksköterskeprogrammetVerksamhetsförlagd utbildning IV - vård på sjukhus och vård i hemmet 17-426 Läkemedelsinformation, gästföreläsare Elisabeth Ekman2014-06-16
 
Vecka 38, 2014
 Mån15 Sep09:00-12:00 Biologprogrammet med inriktning cellbiologi, Biomedicinska analytikerprogrammet, Biologprogrammet med inriktning biologisk mångfald- kommunikation och samhälleGenetik, Genetik och Klinisk Genetik samt laboratoriemetodik, Genetik för lärare 20-420 Laboration 1. Grupp C2014-04-17
   09:00-12:00 SjuksköterskeprogrammetVerksamhetsförlagd utbildning II - psykiatrisk omvårdnad 17-420 Personlighetsstörning2014-05-12
   09:00-16:00 TandhygienistprogrammetOral hälsa inom vuxentandvård 17-322 Parodontologi. GÄF=Vivecka Wallin.2014-06-12
   13:00-15:00 Ekonomprogrammet Ekonomprogrammet - Internationellt företagande och marknadsföringGlobal Business Social Responsibility 17-418 Husqvarna2014-07-03
   13:00-15:00 SjuksköterskeprogrammetVerksamhetsförlagd utbildning II - psykiatrisk omvårdnad 17-420 Missbruk2014-05-12
   13:00-16:00 Magisterprogram - bank och finans, Magisterprogram - internationellt företagande och marknadsföringFöretagspolicy och strategi 17-326 Debat 2 Karl Wennberg (HHS) Entrepreneurial Strategy (4 art)2014-05-09
   13:00-16:00  Historia III 15-226 Delkurs 1, Historisk Metod och Teori2014-06-19
   15:00-16:00 GastronomiprogrammetFördjupning mat och måltidskunskap 180-043 Titta till syrat, dokumentera till blogg2014-06-16
 Tis16 Sep09:00-12:00 SjuksköterskeprogrammetVerksamhetsförlagd utbildning II - psykiatrisk omvårdnad 17-420 Vändpunkten2014-05-12
   09:00-12:00 Specialistsjuksköterskeprogrammet med inriktning mot distriktssköterskaOmvårdnad med inriktning hälsa i ett livspanorama - Verksamhetsförlagd utbildning 17-325 Föreläsare: Annika Kragh
Föreläsning: Äldrevård
2014-06-03
   09:00-16:00 GastronomiprogrammetMatlagning med inriktning mot gastronomi 180-017, 180-043 GÄF- Scan, Föreläsning och styckning, kött. Grupp A2014-06-02
   09:00-17:00 Biologprogrammet med inriktning cellbiologi, Biomedicinska analytikerprogrammetMolekylärbiologisk metodkurs, Cell- och molekylärbiologisk fördjupningskurs 20-420 Laboration 3. Grupp C2014-07-01
   10:00-12:00 Folkhälsopedagogiskt programVetenskaplig metod-Kvalitativa metoder 17-221 Föreläsning.2014-05-07
   10:00-13:00  Samhällsorienterande ämnen I för undervisning i åk 4-6 15-222 Geografi2014-04-23
   13:00-15:00 Folkhälsopedagogiskt programVetenskaplig metod-Kvalitativa metoder 17-221 Föreläsning.2014-05-07
 Ons17 Sep09:00-11:00  Educare – Ett internationellt perspektiv på barndom och utbildning 15-221 Lecturer from Tanzania, Early childhood
2014-07-02
   09:00-12:00 SjuksköterskeprogrammetVerksamhetsförlagd utbildning II - psykiatrisk omvårdnad 17-420 Återhämtning från psykisk sjukdom2014-05-12
   09:00-16:00 GastronomiprogrammetMatlagning med inriktning mot gastronomi 180-017, 180-043 GÄF- Scan, Föreläsning och styckning, kött. Grupp B2014-06-02
   10:00-13:00  Samhällsorienterande ämnen I för undervisning i åk 4-6 15-222 Geografi2014-04-23
   10:30-12:30 Ekonomprogrammet Ekonomprogrammet - Internationellt företagande och marknadsföringGlobal Business Social Responsibility 18-426 SEB2014-07-01
   10:30-14:00  Historia III 15-227 Delkurs 1, Historisk Metod och Teori2014-06-19
   13:00-14:30 Specialistsjuksköterskeprogrammet med inriktning mot distriktssköterskaOmvårdnad med inriktning hälsa i ett livspanorama - Verksamhetsförlagd utbildning 17-325 Föreläsare: Anders Götesson
Föreläsning: Introduktion till kommupsykiatri
2014-06-03
   13:00-15:00 Folkhälsopedagogiskt programVetenskaplig metod-Kvalitativa metoder 17-221 Föreläsning.2014-05-07
   15:00-16:30 Specialistsjuksköterskeprogrammet med inriktning mot distriktssköterskaOmvårdnad med inriktning hälsa i ett livspanorama - Verksamhetsförlagd utbildning 17-325 Föreläsare: Ylva Bergholtz
Föreläsning: Omvårdnad vid hemlöshet
2014-06-03
 Tor18 Sep09:00-12:00 Specialistsjuksköterskeprogrammet med inriktning mot distriktssköterskaOmvårdnad med inriktning hälsa i ett livspanorama - Verksamhetsförlagd utbildning   Föreläsare: Beate Skanse
Föreläsning: Avvikelser hos barn; vardagssjuklighet
2014-06-03
   09:00-12:30 Grundlärarutbildning med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6Att bli lärare i årskurs 4-6 – traditioner- villkor och utmaningar 15-321 Svenska 3: Del 1: Berättelsen -ett pedagogiskt verktyg2014-06-03
   09:00-17:00 Biologprogrammet med inriktning cellbiologi, Biomedicinska analytikerprogrammetMolekylärbiologisk metodkurs, Cell- och molekylärbiologisk fördjupningskurs 20-420 Laboration 3. Grupp A2014-07-01
   10:00-12:00 Folkhälsopedagogiskt programVetenskaplig metod-Kvalitativa metoder 17-322 Föreläsning.2014-05-07
   10:00-13:00  Samhällsorienterande ämnen I för undervisning i åk 4-6 15-222 Geografi2014-04-23
   13:00-14:30 Specialistsjuksköterskeprogrammet med inriktning mot distriktssköterskaOmvårdnad med inriktning hälsa i ett livspanorama - Verksamhetsförlagd utbildning 17-323 Föreläsare: Jet Derwig
Föreläsning: Introduktion till BVC
2014-06-03
   13:00-15:00 Folkhälsopedagogiskt programVetenskaplig metod-Kvalitativa metoder 17-322 Föreläsning.2014-05-07
   13:00-16:00 Grundlärarutbildning med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6Att bli lärare i årskurs 4-6 – traditioner- villkor och utmaningar 15-321 Svenska 3: Del 2: Berättelsen -ett pedagogiskt verktyg2014-06-03
   13:00-16:00 GastronomiprogrammetFördjupning mat och måltidskunskap 180-003 Teori; sensorisk test, smakprofilering, protokollering2014-06-16
   15:00-16:00 Specialistsjuksköterskeprogrammet med inriktning mot distriktssköterskaOmvårdnad med inriktning hälsa i ett livspanorama - Verksamhetsförlagd utbildning 17-323 Föreläsare: Margareta Berglund
2014-06-03
   16:00-17:00 GastronomiprogrammetFördjupning mat och måltidskunskap 180-043 Titta till syrat, dokumentera till blogg2014-06-16
 Fre19 Sep09:00-16:00  Hem- och konsumentkunskap för lärare åk 4-6- 30 hp (1-30). Ingår i Lärarlyftet II. 180-016, 180-017, 180-043 Lärarlyftet HeKo h14, åk 4-62014-07-07
   09:00-17:00 Biologprogrammet med inriktning cellbiologi, Biomedicinska analytikerprogrammetMolekylärbiologisk metodkurs, Cell- och molekylärbiologisk fördjupningskurs 20-420 Laboration 3. Grupp B2014-07-01
   09:15-16:00 IT-drifttekniker- inriktning System ManagementServersystem för kollaboration 21-220, 21-221 Föreläsning, laborationstillfälle2014-06-27
   13:15-14:45 Specialistsjuksköterskeprogrammet med inriktning mot distriktssköterskaOmvårdnad med inriktning hälsa i ett livspanorama - Verksamhetsförlagd utbildning 17-327 Föreläsare: Henrik Sedvall
Föreläsning: Psykosociala avvikelser hos barn och ungdomar
2014-06-03
 
Vecka 39, 2014
 Mån22 Sep10:00-12:00 GastronomiprogrammetIntroduktion till ämnet Mat- och måltidskunskap 14-319 FL: Gastronomiska revolutionen, Håkan Johansson LU2014-06-02
   10:00-12:00 Magisterprogram - revisor/controllerInternationell redovisning och revision 17-321 Unit 2: The international auditing context Auditing Standards and Audit Reports2014-06-18
   13:00-15:00 GastronomiprogrammetFördjupning mat och måltidskunskap 180-003 Sensorisk test2014-06-16
   13:00-16:00 Magisterprogram - revisor/controllerInternationell redovisning och revision 17-219 The international auditing context Auditing Standards and Audit Reports2014-06-18
   13:00-16:00  Historia III 15-226 Delkurs 1, Historisk Metod och Teori2014-06-19
   13:00-16:00 Magisterprogram - bank och finans, Magisterprogram - internationellt företagande och marknadsföringFöretagspolicy och strategi 15-225 Debat 3. Anders Pehrsson (LNU). Business Strategy (3 art).2014-06-26
   13:00-16:00 GastronomiprogrammetIntroduktion till ämnet Mat- och måltidskunskap 14-418 Paneldebatt, dp 12014-06-02
   17:00-20:00  Samtals- och intervjuteknikB14-227, 14-228 Christer Engman
Introduktion, kursupplägg
2014-05-13
 Tis23 Sep09:00-12:00 Grundlärarutbildning med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6Att bli lärare i årskurs 4-6 – traditioner- villkor och utmaningar 15-321 Svenska 4: Svenskämnet då och nu2014-06-03
   09:00-12:00 Magisterprogram - revisor/controllerInternationell redovisning och revision 17-226 Auditing and Auditors in Sweden2014-06-18
   09:00-16:00 TandhygienistprogrammetOral hälsa inom vuxentandvård 17-225 Parodontologi. GÄF=Vivecka Wallin.2014-06-12
   09:00-16:00  Hem- och konsumentkunskap för lärare åk 1-3- 30 hp (1-30). Ingår i Lärarlyftet II., Hem- och konsumentkunskap för fritidspedagoger eller motsvarande- 30 hp (1-30). Ingår i Lärarlyftet II. 180-016, 180-017, 180-043 Lärarlyftet HeKo h14, åk 1-3, FP2014-07-07
   09:00-17:00 Biologprogrammet med inriktning cellbiologi, Biomedicinska analytikerprogrammetMolekylärbiologisk metodkurs, Cell- och molekylärbiologisk fördjupningskurs 20-420 Laboration 4. Grupp A2014-07-01
   10:00-12:00 Folkhälsopedagogiskt programVetenskaplig metod-Kvalitativa metoder 17-219 Föreläsning.2014-05-07
   10:00-13:00  Samhällsorienterande ämnen I för undervisning i åk 4-6 15-222 Geografi2014-04-23
   10:00-13:00 Ekonomprogrammet Ekonomprogrammet - Internationellt företagande och marknadsföringGlobal Business Social Responsibility 18-426 Hungerprojektet2014-06-17
   13:00-15:00 Folkhälsopedagogiskt programVetenskaplig metod-Kvalitativa metoder 17-219 Föreläsning.2014-05-07
 Ons24 Sep09:00-11:00  Educare – Ett internationellt perspektiv på barndom och utbildning 14-227 Lecturer from Tanzania, Early childhood
2014-07-02
   09:00-12:00 Folkhälsopedagogiskt programFolkhälsovetenskap 17-323 Genus, sexualitet och hälsa. GÄF=Jesper Rehn.2014-06-09
   09:00-17:00 Biologprogrammet med inriktning cellbiologi, Biomedicinska analytikerprogrammetMolekylärbiologisk metodkurs, Cell- och molekylärbiologisk fördjupningskurs 20-420 Laboration 4. Grupp B2014-07-01
   10:00-13:00  Samhällsorienterande ämnen I för undervisning i åk 4-6 15-222 Geografi2014-04-23
   10:30-14:00  Historia III 14-326 Delkurs 1, Historisk Metod och Teori2014-06-19
   12:30-14:00 FörskollärarutbildningFörskola i dåtid- nutid och framtidA, B, C, D07-318 Förskolläraryrket 2014 GÄF2014-04-16
   13:00-15:00 Folkhälsopedagogiskt programVetenskaplig metod-Kvalitativa metoder 17-219 Föreläsning.2014-05-07
 Tor25 Sep09:00-17:00 Biologprogrammet med inriktning cellbiologi, Biomedicinska analytikerprogrammetMolekylärbiologisk metodkurs, Cell- och molekylärbiologisk fördjupningskurs 20-420 Laboration 4. Grupp C2014-07-01
   10:00-12:00 Folkhälsopedagogiskt programVetenskaplig metod-Kvalitativa metoder 17-219 Föreläsning.2014-05-07
   13:00-15:00 Folkhälsopedagogiskt programVetenskaplig metod-Kvalitativa metoder 17-219 Föreläsning.2014-05-07
   13:00-15:00 GastronomiprogrammetFördjupning mat och måltidskunskap 14-320 Projektstart korv, arbete i grupp. Gruppindelning med kontrakt. Rapportmall, projektplan2014-06-16
 Fre26 Sep09:15-16:00 IT-drifttekniker- inriktning System ManagementServersystem för kollaboration 21-220, 21-221 Föreläsning, laborationstillfälle2014-06-27
 
Vecka 40, 2014
 Mån29 Sep09:00-12:00 GastronomiprogrammetFördjupning mat och måltidskunskap 14-320 Praktisk uppstart av grupprojektet "Korv eller andra animaler"2014-06-16
   09:00-16:00 FörskollärarutbildningNaturvetenskap- teknik och estetik i mötet med alla barnA, B, C, D06-315 LUF - dag (Jonas Aspelin föreläser om Relationell pedagogik)2014-06-03
   09:00-17:00 Biologprogrammet med inriktning cellbiologi, Biomedicinska analytikerprogrammetMolekylärbiologisk metodkurs, Cell- och molekylärbiologisk fördjupningskurs 12-210 Laboration 5. Grupp B2014-07-01
   11:50-12:00 Magisterprogram - revisor/controllerInternationell redovisning och revision   Submission of group assignment - Unit 2 (1,5 credits) (deadline at 12 am)2014-06-18
   13:00-16:00 GastronomiprogrammetFördjupning mat och måltidskunskap 14-219 Uppstart, handledning gruppvis2014-06-16
   13:00-16:00  Historia III 15-227 Delkurs 1, Historisk Metod och Teori2014-06-19
 Tis30 Sep09:00-16:00  Case Management 17-325, 17-326 Seminarium delprov 4, tillämning av CM som metod.2014-04-02
   09:00-17:00 Biologprogrammet med inriktning cellbiologi, Biomedicinska analytikerprogrammetMolekylärbiologisk metodkurs, Cell- och molekylärbiologisk fördjupningskurs 12-210 Laboration 5. Grupp C2014-07-01
   10:00-11:30 FörskollärarutbildningNaturvetenskap- teknik och estetik i mötet med alla barnA, B, C, D06-315 Gästföreläsning (Jonna Larsson fr Gbg uni föreläser om Fysik i förskolan)2014-06-05
   10:00-12:00 Folkhälsopedagogiskt programVetenskaplig metod-Kvalitativa metoder 17-219 Föreläsning.2014-05-07
   10:30-14:00  Historia III 15-327 Delkurs 1, Historisk Metod och Teori2014-07-02
   13:00-15:00 Folkhälsopedagogiskt programVetenskaplig metod-Kvalitativa metoder 17-219 Föreläsning.2014-05-07
 Ons1 Okt13:00-15:00 Folkhälsopedagogiskt programVetenskaplig metod-Kvalitativa metoder 17-220 Föreläsning.2014-05-07
 Tor2 Okt09:00-17:00 Biologprogrammet med inriktning cellbiologi, Biomedicinska analytikerprogrammetMolekylärbiologisk metodkurs, Cell- och molekylärbiologisk fördjupningskurs 12-210 Laboration 5. Grupp A2014-07-01
   13:00-15:00 GastronomiprogrammetFördjupning mat och måltidskunskap 180-043 Titta till produktion2014-06-16
   16:00-19:00  Global hälsa 17-420 Water and health. Gäf= Lecturer Alain Djiemou Nouzi. Kamerun.2014-05-07
 Fre3 Okt09:00-17:00 Biologprogrammet med inriktning cellbiologi, Biomedicinska analytikerprogrammetMolekylärbiologisk metodkurs, Cell- och molekylärbiologisk fördjupningskurs 12-210 Laboration 6. Grupp C2014-07-01
   09:15-16:00 IT-drifttekniker- inriktning System ManagementServersystem för kollaboration 21-220, 21-221 Föreläsning, laborationstillfälle2014-06-27
   13:00-16:00 GastronomiprogrammetMatlagning med inriktning mot gastronomi 15-321 FL:Arbeta i kök, ledarskap2014-06-02
 
Vecka 41, 2014
 Mån6 Okt09:00-17:00 Biologprogrammet med inriktning cellbiologi, Biomedicinska analytikerprogrammetMolekylärbiologisk metodkurs, Cell- och molekylärbiologisk fördjupningskurs 12-210 Laboration 6. Grupp A2014-07-01
   11:15-15:00 Magisterprogram i vattenvårdGlobala perspektiv i vattenfrågor 20-219 Lecture: Water management & Human health (Arne Halling)2014-06-19
   12:30-15:00 Grundlärarutbildning med inriktning mot arbete i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3Läraruppdraget i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3 – att bli lärare 14-319 FL: Hammars arbetslag2014-05-14
   13:00-16:00 GastronomiprogrammetFördjupning mat och måltidskunskap 14-327 FL: Sensoriskt kontra helhetsperspektiv2014-06-16
   15:15-16:00 Magisterprogram i vattenvårdGlobala perspektiv i vattenfrågor 20-219 Introduction to Seminar 4 (Waterborne diseases)2014-06-19
   16:00-17:00 GastronomiprogrammetFördjupning mat och måltidskunskap 180-043 Titta till produktion2014-06-16
 Tis7 Okt09:00-17:00 Biologprogrammet med inriktning cellbiologi, Biomedicinska analytikerprogrammetMolekylärbiologisk metodkurs, Cell- och molekylärbiologisk fördjupningskurs 12-210 Laboration 6. Grupp B2014-07-01
 Ons8 Okt09:00-12:00 TandhygienistprogrammetOral hälsa inom vuxentandvård 17-219 Parodontologi. GÄF=Vivecka Wallin.2014-06-12
 Tor9 Okt09:00-16:00 TandhygienistprogrammetOral hälsa inom vuxentandvård 15-227 Protetik. GÄF=Magnus Berild.2014-06-16
   09:00-17:00 Biologprogrammet med inriktning cellbiologi, Biomedicinska analytikerprogrammetMolekylärbiologisk metodkurs, Cell- och molekylärbiologisk fördjupningskurs 12-210 Laboration 7. Grupp A2014-07-01
   11:00-12:00 GastronomiprogrammetFördjupning mat och måltidskunskap 20-227 FL: Branschriktlinjer från SLV2014-06-16
   13:00-15:00 GastronomiprogrammetFördjupning mat och måltidskunskap 180-043 Titta till produktion2014-06-16
 Fre10 Okt09:00-12:00 Sjuksköterskeprogrammet Sjuksköterskeprogrammet - KristianstadPreklinisk kurs III 17-426 Trauma, föreläsare Yvette Olsson2014-06-17
   09:00-17:00 Biologprogrammet med inriktning cellbiologi, Biomedicinska analytikerprogrammetMolekylärbiologisk metodkurs, Cell- och molekylärbiologisk fördjupningskurs 12-210 Laboration 7. Grupp B2014-07-01
   09:15-16:00 IT-drifttekniker- inriktning System ManagementServersystem för kollaboration 21-220, 21-221 Föreläsning, laborationstillfälle2014-06-27
 
Vecka 42, 2014
 Mån13 Okt09:00-12:00 GastronomiprogrammetFördjupning mat och måltidskunskap 14-227 Hållbarhet, globalt med köttproduktion, för hälsan, inget kylskåp, one-health?2014-06-16
   09:00-15:00 Sjuksköterskeprogrammet Sjuksköterskeprogrammet - KristianstadPreklinisk kurs III 17-418 Kardiologi , föreläsare Ola Olsson2014-05-15
   09:00-17:00 Biologprogrammet med inriktning cellbiologi, Biomedicinska analytikerprogrammetMolekylärbiologisk metodkurs, Cell- och molekylärbiologisk fördjupningskurs 12-210 Laboration 7. Grupp C2014-07-01
 Tis14 Okt09:00-12:00 SjuksköterskeprogrammetMedicinsk baskurs i teori och praktik 17-426 Föreläsning praktisk vårdhygien2014-05-15
   09:15-12:00 Magisterprogram i vattenvårdGlobala perspektiv i vattenfrågor 20-219 Lecture: Forestry and Aquatic Ecosystems (Erik Ederlöv)2014-06-19
   10:15-13:00  Samhällsorienterande ämnen I för undervisning i åk 4-6 15-222 Geografididaktik2014-04-23
   13:00-16:00 SjuksköterskeprogrammetMedicinsk baskurs i teori och praktik 17-426 Förseläsning rörelseapparaten, sänglägeskomplikationer2014-06-16
   13:15-16:00 Magisterprogram i vattenvårdGlobala perspektiv i vattenfrågor   Excursion: Forestry and Aquatic Ecosystems (Erik Ederlöv)2014-06-19
   17:00-20:00 Masterprogram i utbildningsvetenskapForskning- utvärdering och utvecklingsarbete 14-427 Erik Lindström
Kvantitativ databearbetning och metod - SPSS
2014-05-26
 Ons15 Okt09:00-17:00 Biologprogrammet med inriktning cellbiologi, Biomedicinska analytikerprogrammetMolekylärbiologisk metodkurs, Cell- och molekylärbiologisk fördjupningskurs 12-210 Laboration 8. Grupp B2014-07-01
   13:00-15:00 TandhygienistprogrammetGrundläggande oral hälsa 17-219 Munvård, produktinformation. GÄF=Maria Odeen2014-06-23
 Tor16 Okt09:00-12:00  Case Management 17-321, 17-325, 17-326 Seminarium delprov 5, Värdegrund ...
halvklass
2014-04-14
   09:00-16:00 TandhygienistprogrammetOral hälsa inom vuxentandvård   Protetik, Studiebesök labb. GÄF=Magnus Berild.2014-06-12
   09:00-17:00 Biologprogrammet med inriktning cellbiologi, Biomedicinska analytikerprogrammetMolekylärbiologisk metodkurs, Cell- och molekylärbiologisk fördjupningskurs 12-210 Laboration 8. Grupp C2014-07-01
   10:15-13:00  Samhällsorienterande ämnen I för undervisning i åk 4-6 15-222 Geografididaktik, bedömning2014-04-23
 Fre17 Okt09:00-17:00 Biologprogrammet med inriktning cellbiologi, Biomedicinska analytikerprogrammetMolekylärbiologisk metodkurs, Cell- och molekylärbiologisk fördjupningskurs 12-210 Laboration 8. Grupp A2014-07-01
   09:15-16:00 IT-drifttekniker- inriktning System ManagementServersystem för kollaboration 21-220, 21-221 Föreläsning, laborationstillfälle2014-06-27
 
Vecka 43, 2014
 Mån20 Okt09:00-16:00 TandhygienistprogrammetOral hälsa inom vuxentandvård 17-220 Kariologi/endodonti. GÄF=Peter Lingström.2014-06-12
   09:15-11:00 Magisterprogram i vattenvårdGlobala perspektiv i vattenfrågor 20-219 Seminar 4 “Waterborne diseases” discussion & reporting2014-06-19
   13:00-15:00 SjuksköterskeprogrammetOmvårdnad med inriktning på mötet mellan patient och sjuksköterska 17-420 Klin perspektiv/ prof förhållnings sätt.2014-06-18
   16:00-17:00 GastronomiprogrammetFördjupning mat och måltidskunskap 180-043 Titta till produktion2014-06-16
   17:00-20:00  Samtals- och intervjuteknikB14-227 Christer Engman
Teorigenomgång 1
2014-05-13
 Tis21 Okt09:00-12:00 Biologprogrammet med inriktning cellbiologi, Biomedicinska analytikerprogrammetMolekylärbiologisk metodkurs, Cell- och molekylärbiologisk fördjupningskurs 20-425 Föreläsning 122014-07-01
   09:15-16:00 GastronomiprogrammetMatlagning med inriktning mot gastronomi 180-043 FL: Fisk och skaldjur2014-05-08
   13:15-16:00 Magisterprogram i vattenvårdGlobala perspektiv i vattenfrågor 20-219 Workshop: Critical Thinking % Academic Writing2014-06-19
   17:00-20:00 Masterprogram i utbildningsvetenskapForskning- utvärdering och utvecklingsarbete 14-427 Erik Lindström
Kvantitativ databearbetning och metod - SPSS forts
2014-05-26
 Ons22 Okt09:00-16:00 GastronomiprogrammetMatlagning med inriktning mot gastronomi 180-017 Fisk och skaldjur, grupp B2014-04-07
   09:00-17:00 Biologprogrammet med inriktning cellbiologi, Biomedicinska analytikerprogrammetMolekylärbiologisk metodkurs, Cell- och molekylärbiologisk fördjupningskurs 20-427 Laboration 9. Grupp C2014-07-01
 Tor23 Okt09:00-11:00 Sjuksköterskeprogrammet Sjuksköterskeprogrammet - KristianstadPreklinisk kurs III 18-426 Gynekologi2014-05-15
   09:00-16:00 GastronomiprogrammetMatlagning med inriktning mot gastronomi 180-017 Fisk och skaldjur, grupp A2014-04-07
   09:00-17:00 Biologprogrammet med inriktning cellbiologi, Biomedicinska analytikerprogrammetMolekylärbiologisk metodkurs, Cell- och molekylärbiologisk fördjupningskurs 12-225 Laboration 9. Grupp A2014-07-01
   10:15-15:00  Samhällsorienterande ämnen I för undervisning i åk 4-6 15-222 Seminarium. geografi, dp 22014-04-23
 Fre24 Okt09:00-17:00 Biologprogrammet med inriktning cellbiologi, Biomedicinska analytikerprogrammetMolekylärbiologisk metodkurs, Cell- och molekylärbiologisk fördjupningskurs 20-427 Laboration 9. Grupp B2014-07-01
   09:15-12:00 Magisterprogram i vattenvårdLimnologi för vattenvård, Limnologi 20-118 Lecture: Fish ecology

2014-06-18
   09:15-16:00 IT-drifttekniker- inriktning System ManagementServersystem för kollaboration 21-220, 21-221 Föreläsning, laborationstillfälle2014-06-27
   10:15-15:00  Samhällsorienterande ämnen I för undervisning i åk 4-6 15-222 Seminarium, historia, dp 22014-04-23
   13:00-16:00 Speciallärarprogrammet Speciallärarprogrammet - Matematik, Speciallärarprogrammet Speciallärarprogrammet - Svenska, Speciallärarprogrammet Speciallärarprogrammet - Utvecklingsstörning, Specialpedagogiskt program, Speciallärarutbildning med specialisering mot utvecklingsstörning- 90 hp (1-90). Ingår i Lärarlyftet II.Specialpedagogiska perspektiv på lärande och utveckling i en skola för alla, Specialpedagogisk forskning- verksamhetsområden och professioner 14-418 Föreläsning med Monica Johansson2014-07-03
 
Vecka 44, 2014
 Mån27 Okt09:00-16:00 TandhygienistprogrammetOral hälsa inom vuxentandvård 17-323 Kariologi/endodonti. GÄF=Peter Lingström.2014-06-12
   17:00-20:00  Samtals- och intervjuteknikB14-227 Christer Engman
Teorigenomgång 2
2014-05-13
 Tis28 Okt09:00-16:00 GastronomiprogrammetMatlagning med inriktning mot gastronomi 180-017 Svensk/skånsk matkultur, grupp A2014-06-02
   13:00-15:00 SjuksköterskeprogrammetMedicinsk baskurs i teori och praktik 17-418 Föreläsning om död, transplantation och donation.2014-06-16
   17:00-20:00 Masterprogram i utbildningsvetenskapForskning- utvärdering och utvecklingsarbete 14-427 Erik Lindström
Kvantitativ databearbetning och metod - SPSS forts inkl examination
2014-05-26
 Ons29 Okt09:00-12:00  Naturorienterande ämnen och teknik I för undervisning i åk 4-6 20-227 Redovisning lantgård2014-06-12
 Tor30 Okt09:00-16:00 GastronomiprogrammetMatlagning med inriktning mot gastronomi 180-017 Svensk/skånsk matkultur , grupp B2014-06-02
   10:00-15:00 GastronomiprogrammetKvalitetsledning och HACCP 180-043 Livsmedelsinspektion2014-06-25
   13:00-15:00 TandhygienistprogrammetOral hälsa ur ett folkhälsoperspektiv, Tobaksavvänjning i tandvården 17-227 Föreläsning tobak. GÄF=Seppo Wickholm.2014-07-23
   13:00-16:00 GastronomiprogrammetFördjupning mat och måltidskunskap 14-220 Sensoriska tester, delrapport2014-06-16
   16:00-17:00 GastronomiprogrammetFördjupning mat och måltidskunskap 180-043 Titta till produktion2014-06-16
 Fre31 Okt09:00-12:00 Specialpedagogiskt programSpecialpedagogen som kvalificerad samtalspartner och handledare, Speciallärarens roll i forsknings- och utvecklingsprocesser 14-420 Föreläsning: Mona Holmqvist Olander, Learning Study2014-06-10
   09:15-16:00 IT-drifttekniker- inriktning System ManagementServersystem för kollaboration 21-220, 21-221 Föreläsning, laborationstillfälle2014-06-27
 
Vecka 45, 2014
 Mån3 Nov13:00-16:00 GastronomiprogrammetFördjupning mat och måltidskunskap 14-221 FL: Ekonomi, lagring, utrymme, hantering2014-06-16
   16:00-17:00 GastronomiprogrammetFördjupning mat och måltidskunskap 180-043 Titta till produktion2014-06-16
 Tis4 Nov09:00-12:00 SjuksköterskeprogrammetMedicinsk baskurs i teori och praktik 17-418 Donation2014-06-13
   09:00-16:00 GastronomiprogrammetMatlagning med inriktning mot gastronomi 180-017 Bröd, grupp B2014-04-07
   09:15-12:00 Magisterprogram i vattenvårdGlobala perspektiv i vattenfrågor 20-219 Workshop: Scientific writing - continue2014-06-19
 Ons5 Nov13:00-16:00  Historia III 15-225 Delkurs 3, Seminarieuppsats med opposition2014-06-19
 Tor6 Nov09:00-16:00 GastronomiprogrammetMatlagning med inriktning mot gastronomi 180-017 Bröd, grupp A2014-04-07
   13:00-16:00 GastronomiprogrammetFördjupning mat och måltidskunskap 15-321 Rapportseminarium, halvtidsseminarium2014-06-16
 Fre7 Nov09:00-16:00 TandhygienistprogrammetOdontologi 17-227 Ortodonti/Bettfysiologi. GÄF=Dennis Canaki.2014-06-11
   09:15-16:00 IT-drifttekniker- inriktning System ManagementServersystem för kollaboration 21-220, 21-221 Föreläsning, laborationstillfälle2014-06-27
 
Vecka 46, 2014
 Mån10 Nov09:00-16:00 TandhygienistprogrammetGrundläggande oral hälsa 17-221 Kariologi. GÄF=Peter Lingström.2014-06-13
   09:00-16:00 FörskollärarutbildningFörskola i dåtid- nutid och framtidA, B, C, D07-318 Inspirationsdag "Hållbar utveckling"2014-04-09
   13:00-16:00 Specialistsjuksköterskeprogrammet med inriktning mot distriktssköterskaOmvårdnad med inriktning hälsa i ett livspanorama - Verksamhetsförlagd utbildning 17-322 Föreläsare: Eva Ballovarre
Ex. Sem ViH
Grupp A
2014-06-03
 Tis11 Nov09:00-12:00 GastronomiprogrammetMatlagning med inriktning mot gastronomi 14-319 FL: Kakor och bakverk2014-05-05
   09:00-16:00 FörskollärarutbildningFörskola i dåtid- nutid och framtidA, B, C, D07-318 Basgruppsarbete: "Reflekterande dagbok"2014-04-09
   09:00-16:00  Case Management 17-325, 17-326 Handledning i CM-metoden
Halvklass
Vetenskaplig metod och teori
2014-04-02
 Ons12 Nov09:00-10:30  Sårbehandling i ett personcentrerat omvårdnadsperspektiv – med fokus på långsamläkande ben- och fotsår 17-226 Föreläsare: Dr Tommas Wetterling.
Föreläsning om Kärlkirurgi och ben- och fotsår.
2014-05-22
   09:00-16:00 GastronomiprogrammetMatlagning med inriktning mot gastronomi 180-017 Kakor och bakverk, grupp B2014-04-25
   09:00-16:00 TandhygienistprogrammetOdontologi 17-227 Pedodonti. GÄF=Danijela Toft.2014-06-11
   11:00-12:00  Sårbehandling i ett personcentrerat omvårdnadsperspektiv – med fokus på långsamläkande ben- och fotsår 17-226 Föreläsare: Dr Anton Johansson
Föreläsning om Ortoped tekniska hjälpmedel vid ben- och fot sår.
2014-05-22
   13:00-16:00  Sårbehandling i ett personcentrerat omvårdnadsperspektiv – med fokus på långsamläkande ben- och fotsår 17-226 Föreläsare: Sår sjuksköterska Maria Ewald.
Olika patienfall och sårehandling R/T förbandsmaterial, undertrycksbehandling - PICO, biofilm i sår mm
Hälsoekonomi
2014-05-22
 Tor13 Nov09:00-16:00 GastronomiprogrammetMatlagning med inriktning mot gastronomi 180-017 Kakor och bakverk, grupp A2014-04-25
   09:00-16:00 TandhygienistprogrammetGrundläggande oral hälsa 17-219 Kariologi. GÄF=Peter Lingström.2014-06-13
   09:15-16:00 IT-drifttekniker- inriktning System ManagementServersystem för infrastruktur II 21-220, 21-221 Kursintroduktion, föreläsning, laborationstillfälle2014-06-27
   13:00-15:00 SjuksköterskeprogrammetVerksamhetsförlagd utbildning II - psykiatrisk omvårdnad 17-425 Case Mansgement2014-05-12
 Fre14 Nov09:00-12:00 TandhygienistprogrammetOdontologi 17-227 Ortodonti/Bettfysiologi. GÄF=Dennis Canaki.2014-06-11
   09:00-15:00 SjuksköterskeprogrammetVerksamhetsförlagd utbildning II - psykiatrisk omvårdnad 17-425 Borderline, DBT.
Forskningsresultat från kommunpsykiatrin
2014-05-12
   09:15-16:00 IT-drifttekniker- inriktning System ManagementServersystem för infrastruktur II 21-220, 21-221 Föreläsning, laborationstillfälle2014-06-27
   13:00-14:00 TandhygienistprogrammetOdontologiA18-213 Klinisk Bettfysiologi. GÄF=Dennis Canaki.2014-06-11
   14:00-15:00 TandhygienistprogrammetOdontologiB18-213 Klinisk Bettfysiologi. GÄF=Dennis Canaki.2014-06-11
   15:00-16:00 TandhygienistprogrammetOdontologiC18-213 Klinisk Bettfysiologi. GÄF=Dennis Canaki.2014-06-11
 
Vecka 47, 2014
 Mån17 Nov09:00-16:00 TandhygienistprogrammetGrundläggande oral hälsa 17-221 Kariologi. GÄF=Peter Lingström.2014-06-13
   17:00-20:00  Samtals- och intervjuteknikB14-218, 14-219 Christer Engman
Tillämpad videoinspelning 1


2014-05-13
 Tis18 Nov09:15-12:00 Magisterprogram i vattenvårdGlobala perspektiv i vattenfrågor 14-220 Workshop: Scientific writing - continue2014-06-19
   13:00-14:00 TandhygienistprogrammetOral hälsa inom vuxentandvård 17-219 Tentamensgenomgång, parodontologi.2014-06-13
 Ons19 Nov09:00-15:00 SjuksköterskeprogrammetVerksamhetsförlagd utbildning II - psykiatrisk omvårdnad 17-420 Ätstörning fakta och egna och anhörigas erfarenheter2014-05-12
   13:00-15:00 SjuksköterskeprogrammetVerksamhetsförlagd utbildning III- primärvård och pediatrisk/obstetrisk omvårdnad 17-425 Inger Olsson Familjen med ett funktionshindrat barn2014-05-19
 Tor20 Nov09:00-12:00 SjuksköterskeprogrammetVerksamhetsförlagd utbildning II - psykiatrisk omvårdnad 17-420 Övningar i förhållningssätt2014-05-12
   09:00-16:00 TandhygienistprogrammetOral hälsa ur ett folkhälsoperspektiv, Tobaksavvänjning i tandvården 17-227 Tobaksbruk Region Skåne. Projektplanering. Genomgång delprov 4. GÄF=Mattias Larsson.2014-07-23
   09:15-16:00 IT-drifttekniker- inriktning System ManagementServersystem för infrastruktur II 21-220, 21-221 Föreläsning, laborationstillfälle2014-06-27
   13:00-15:00 SjuksköterskeprogrammetVerksamhetsförlagd utbildning II - psykiatrisk omvårdnad 17-420 Farmaka2014-05-12
 Fre21 Nov09:00-12:00 SjuksköterskeprogrammetVerksamhetsförlagd utbildning II - psykiatrisk omvårdnad 17-420 Bup2014-05-12
   09:15-16:00 IT-drifttekniker- inriktning System ManagementServersystem för infrastruktur II 21-220, 21-221 Föreläsning, laborationstillfälle2014-06-27
 
Vecka 48, 2014
 Mån24 Nov09:00-12:00 SjuksköterskeprogrammetVerksamhetsförlagd utbildning II - psykiatrisk omvårdnad 17-420 Personlighetsstörning2014-05-12
   09:15-12:00 Magisterprogram i vattenvårdGlobala perspektiv i vattenfrågor 20-118 Lecture: Climate Changes & Kristianstad city2014-06-19
   12:15-16:00 Magisterprogram i vattenvårdGlobala perspektiv i vattenfrågor   Excursion: Climate Changes & Kristianstad city2014-06-19
   13:00-15:00 SjuksköterskeprogrammetVerksamhetsförlagd utbildning II - psykiatrisk omvårdnad 17-420 Missbruk2014-05-12
   17:00-20:00  Samtals- och intervjuteknikB14-227, 14-228 Christer Engman
Tillämpad videoinspelning 2


2014-05-13
 Tis25 Nov09:00-12:00 SjuksköterskeprogrammetVerksamhetsförlagd utbildning II - psykiatrisk omvårdnad 17-420 Vändpunkten2014-05-12
 Ons26 Nov09:00-12:00 SjuksköterskeprogrammetVerksamhetsförlagd utbildning II - psykiatrisk omvårdnad 17-420 Återhämtning från psykisk sjukdom2014-05-12
   09:00-16:00 TandhygienistprogrammetOdontologi 17-227 Pedodonti. GÄF=Danijela Toft.2014-06-11
   13:00-21:00  Historia III 15-225 Delkurs 3, Seminarieuppsats med opposition2014-06-19
 Tor27 Nov09:15-16:00 IT-drifttekniker- inriktning System ManagementServersystem för infrastruktur II 21-220, 21-221 Föreläsning, laborationstillfälle2014-06-27
 Fre28 Nov09:00-12:30 TandhygienistprogrammetOdontologiA18-213 Ort/Bett avtryck. GÄF=Dennis Canaki.2014-06-11
   09:15-16:00 IT-drifttekniker- inriktning System ManagementServersystem för infrastruktur II 21-220, 21-221 Föreläsning, laborationstillfälle2014-06-27
   13:00-16:30 TandhygienistprogrammetOdontologiB18-213 Ort/Bett avtryck. GÄF=Dennis Canaki.2014-06-11
 
Vecka 49, 2014
 Mån1 Dec17:00-20:00  Samtals- och intervjuteknikB14-227, 14-228 Christer Engman
Tillämpad videoinspelning 3


2014-05-13
 Ons3 Dec09:00-12:00 TandhygienistprogrammetOdontologi 17-219 Pedodonti. GÄF=Danijela Toft.2014-06-11
 Tor4 Dec09:00-12:00 TandhygienistprogrammetOral hälsa ur ett folkhälsoperspektiv, Tobaksavvänjning i tandvården 17-227 Föreläsning Tobak och ungdom. GÄF=Elisabeth Jacobsson.2014-07-23
   09:15-16:00 IT-drifttekniker- inriktning System ManagementServersystem för infrastruktur II 21-220, 21-221 Föreläsning, laborationstillfälle2014-06-27
   13:15-15:00 Folkhälsopedagogiskt programLivsstilsfaktorer och folksjukdomar 17-425 Medicinsk antropologi. GÄF=Oscar Andersson.2014-06-11
 Fre5 Dec09:15-16:00 IT-drifttekniker- inriktning System ManagementServersystem för infrastruktur II 21-220, 21-221 Föreläsning, laborationstillfälle2014-06-27
   13:00-15:00 Grundlärarutbildning med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6Engelska med didaktisk inriktning I 15-321 Guest lecture2014-05-09
 
Vecka 50, 2014
 Mån8 Dec09:00-16:00 VA- och kretsloppsteknikerprogrammetHydraulik för tekniker 20-118 Föreläsning, övning2014-05-14
   17:00-20:00  Samtals- och intervjuteknikB14-227, 14-228 Christer Engman
Tillämpad videoinspelning 4


2014-05-13
 Tis9 Dec09:00-16:00 VA- och kretsloppsteknikerprogrammetHydraulik för tekniker 20-118 Föreläsning, övning2014-05-14
 Ons10 Dec09:00-16:00 VA- och kretsloppsteknikerprogrammetHydraulik för tekniker 20-118 Föreläsning, övning2014-05-14
   15:00-16:00 TandhygienistprogrammetOdontologiB17-219 Tentamensgenomgång Ort/Bett. GÄF=Dennis Canaki.2014-06-11
 Tor11 Dec09:00-12:00 Speciallärarprogrammet Speciallärarprogrammet - Matematik, Speciallärarprogrammet Speciallärarprogrammet - Svenska, Speciallärarprogrammet Speciallärarprogrammet - Utvecklingsstörning, Specialpedagogiskt program, Speciallärarutbildning med specialisering mot utvecklingsstörning- 90 hp (1-90). Ingår i Lärarlyftet II.Specialpedagogiska perspektiv på lärande och utveckling i en skola för alla, Specialpedagogisk forskning- verksamhetsområden och professioner 14-418 Föreläsning med Ola Fransson,2014-07-03
   09:15-16:00 IT-drifttekniker- inriktning System ManagementServersystem för infrastruktur II 21-220, 21-221 Föreläsning, laborationstillfälle2014-06-27
 Fre12 Dec09:00-10:00 TandhygienistprogrammetOral hälsa inom vuxentandvård 17-226 Tentamensgenomgång, Kariologi.2014-06-13
   09:15-16:00 IT-drifttekniker- inriktning System ManagementServersystem för infrastruktur II 21-220, 21-221 Föreläsning, laborationstillfälle2014-06-27
 
Vecka 51, 2014
 Mån15 Dec09:15-16:00 GastronomiprogrammetSensorik 180-043 FL: Kvalitativa metoder2014-04-30
   10:00-12:00 Folkhälsopedagogiskt programVetenskaplig metod I: Kvalitativ ansats 17-219 Introduktion.2014-06-13
   13:00-15:00 Folkhälsopedagogiskt programVetenskaplig metod I: Kvalitativ ansats 17-219 Föreläsning.2014-06-13
   17:00-20:00  Samtals- och intervjuteknikB14-227, 14-228 Christer Engman
Tillämpad videoinspelning 5


2014-05-13
 Tis16 Dec09:00-16:00  Case Management 17-326 Handledning i CM-metoden
Halvklass (halvdag för er studenter)
2014-04-02
 Ons17 Dec10:00-12:00 Folkhälsopedagogiskt programVetenskaplig metod I: Kvalitativ ansats 17-225 Föreläsning.2014-06-13
   13:00-21:00  Historia III 15-225 Delkurs 3, Seminarieuppsats med opposition2014-06-19
 Tor18 Dec09:00-12:00 TandhygienistprogrammetOral hälsa ur ett folkhälsoperspektiv, Tobaksavvänjning i tandvården 17-325 Föreläsning, Tobak Landstinget Blekinge. GÄF=Lisbeth Andersson.2014-07-24
   10:00-12:00 Folkhälsopedagogiskt programVetenskaplig metod I: Kvalitativ ansats 17-321 Föreläsning.2014-06-13
   10:15-17:00 GastronomiprogrammetSensorik 180-043 Kvantitativa tester och laboration2014-04-30
   13:00-15:00 Folkhälsopedagogiskt programVetenskaplig metod I: Kvalitativ ansats 17-321 Föreläsning.2014-06-13
 Fre19 Dec09:15-16:00 GastronomiprogrammetSensorik 14-225 Prefrensmappning2014-04-30
   10:00-12:00 Folkhälsopedagogiskt programVetenskaplig metod I: Kvalitativ ansats 17-219 Föreläsning.2014-06-13
 
Vecka 1, 2014
 Mån29 Dec10:00-12:00 Folkhälsopedagogiskt programVetenskaplig metod I: Kvalitativ ansats 17-325 Föreläsning.2014-06-13
   13:00-15:00 Folkhälsopedagogiskt programVetenskaplig metod I: Kvalitativ ansats 17-325 Föreläsning.2014-06-13
 Tis30 Dec10:00-12:00 Folkhälsopedagogiskt programVetenskaplig metod I: Kvalitativ ansats 17-219 Föreläsning.2014-06-13
 Fre2 Jan09:00-12:00 SjuksköterskeprogrammetFolkhälsovetenskap 18-425 Genus, sexualitet och ungdomars hälsa. Halv klass2014-06-24
 
Vecka 2, 2015
 Mån5 Jan13:00-14:00 TandhygienistprogrammetOdontologi 17-227 Tentamensgenomgång Pedodonti. GÄF=Danijela Toft.2014-06-11

OBS!! Sökningen är för stor och de sista posterna kom inte med. Vi returnerar max 300 bokningar.

Lokaler  
Id Namn Våning Hus Antal platser
06-315 Aula 2   86
07-318 Aula 2   200
12-210 Labsal 1   15
12-225 Konferensrum 1   15
14-218 Konferensrum 2   16
14-219 Lärosal 2   36
14-220 Lärosal 2   36
14-221 Lärosal 2   36
14-225 Lärosal 2   38
14-227 Lärosal 2   35
14-228 Konferensrum 2   14
14-319 Lärosal 3   60
14-320 Lärosal 3   34
14-326 Lärosal 3   35
14-327 Lärosal 3   64
14-418 Lärosal 4   96
14-420 Lärosal 4   75
14-425 Lärosal 4   96
14-427 Datorsal 4   30
15-221 Lärosal 2   32
15-222 Lärosal 2   32
15-225 Lärosal 2   32
15-226 Lärosal 2   32
15-227 Lärosal 2   32
15-321 Lärosal 3   58
15-326 Lärosal 3   32
15-327 Lärosal 3   60
17-219 Lärosal 2   36
17-220 Lärosal 2   36
17-221 Lärosal 2   36
17-225 Lärosal 2   36
17-226 Lärosal 2   36
17-227 Lärosal 2   36
17-321 Lärosal 3   36
17-322 Lärosal 3   40
17-323 Lärosal 3   40
17-325 Lärosal 3   36
17-326 Lärosal 3   36
17-327 Lärosal 3   60
17-418 Lärosal 4   96
17-420 Lärosal 4   70
17-425 Lärosal 4   60
17-426 Lärosal 4   96
18-213 Tandvårdsklinik 2   15
18-425 Lärosal 4   60
18-426 Lärosal 4   96
180-003 Gastronomi 1   16
180-016 Konferensrum 1   16
180-017 Gastronomi 1   16
180-043 Gastronomi 1   40
20-118 Lärosal 1   34
20-219 Lärosal 2   36
20-227 Kombisal 2   32
20-420 Labsal 4   16
20-425 Lärosal 4   96
20-427 Specialsal 4   32
21-220 Datorsal 2 21 32
21-221 Lärosal 2   42

Kurser  
Id Kursnamn
ALB300 2014 36 100 DAG NML sv- Genetik för lärare
BI408M 2014 36 100 DAG NML sv- Molekylärbiologisk metodkurs
BI413F 2014 36 100 DAG NML sv- Genetik
BI471K 2014 36 100 DAG NML sv- Cell- och molekylärbiologisk fördjupningskurs
BI476K 2014 36 50 DAG NML en- Limnologi
BL413M 2014 36 100 DAG NML sv- Genetik och Klinisk Genetik samt laboratoriemetodik
DI1403 2014 36 100 DAG NML en- Educare – Ett internationellt perspektiv på barndom och utbildning
DS8146 2014 36 50 DAG NML sv- Omvårdnad med inriktning hälsa i ett livspanorama - Verksamhetsförlagd utbildning
DT501C 2013 46 50 DAG NML sv- Grundläggande nätverksteknik
DT502C 2013 41 100 DAG NML sv- Grundläggande operativsystem
DT521C 2014 36 50 DAG NML sv- Serversystem för kollaboration
DT600A 2013 46 100 DAG NML sv- Serversystem för infrastruktur II
DT600A 2014 46 100 DAG NML sv- Serversystem för infrastruktur II
FE6099 2014 36 100 DAG NML sv- Internationell redovisning och revision
FE6810 2014 36 100 DAG NML sv- Företagspolicy och strategi
FE6850 2014 36 100 DAG NML en- Global Business Social Responsibility
FO104L 2014 36 100 DAG NML sv- Förskola i dåtid- nutid och framtid
FO104L 2014 36 100 DAG NML sv-A Förskola i dåtid- nutid och framtid
FO104L 2014 36 100 DAG NML sv-B Förskola i dåtid- nutid och framtid
FO104L 2014 36 100 DAG NML sv-C Förskola i dåtid- nutid och framtid
FO104L 2014 36 100 DAG NML sv-D Förskola i dåtid- nutid och framtid
FO304L 2014 36 100 DAG NML sv- Naturvetenskap- teknik och estetik i mötet med alla barn
FO304L 2014 36 100 DAG NML sv-A Naturvetenskap- teknik och estetik i mötet med alla barn
FO304L 2014 36 100 DAG NML sv-B Naturvetenskap- teknik och estetik i mötet med alla barn
FO304L 2014 36 100 DAG NML sv-C Naturvetenskap- teknik och estetik i mötet med alla barn
FO304L 2014 36 100 DAG NML sv-D Naturvetenskap- teknik och estetik i mötet med alla barn
FO8311 2014 36 100 DAG NML sv- Vetenskaplig metod-Kvalitativa metoder
FP8110 2014 36 100 DAG NML sv- Folkhälsovetenskap
FP8131 2014 46 100 DAG NML sv- Livsstilsfaktorer och folksjukdomar
FP8230 2014 51 75 DAG NML sv- Vetenskaplig metod I: Kvalitativ ansats
GS103L 2014 36 100 DAG NML sv- Att bli lärare i årskurs 4-6 – traditioner- villkor och utmaningar
GS321L 2014 46 100 DAG NML sv- Engelska med didaktisk inriktning I
GT103L 2014 36 100 DAG NML sv- Läraruppdraget i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3 – att bli lärare
GVN101 2014 36 100 DAG NML sv- Naturorienterande ämnen och teknik I för undervisning i åk 4-6
GVS103 2014 36 100 DAG NML sv- Samhällsorienterande ämnen I för undervisning i åk 4-6
HI2303 2014 36 100 DAG NML sv- Historia III
IH8603 2014 36 25 EMK NML en- Global hälsa
IM100G 2014 36 50 DAG NML sv- Introduktion till ämnet Mat- och måltidskunskap
KV401G 2014 36 50 DAG NML sv- Kvalitetsledning och HACCP
LFB430 2014 04 50 DAG DST sv- Hem- och konsumentkunskap för fritidspedagoger eller motsvarande- 30 hp (1-30). Ingår i Lärarlyftet II.
LFB431 2014 04 50 DAG DST sv- Hem- och konsumentkunskap för lärare åk 1-3- 30 hp (1-30). Ingår i Lärarlyftet II.
LFB432 2014 04 50 DAG DST sv- Hem- och konsumentkunskap för lärare åk 4-6- 30 hp (1-30). Ingår i Lärarlyftet II.
MGU32L 2014 36 50 KVÄ NML sv- Forskning- utvärdering och utvecklingsarbete
MM114G 2014 36 100 DAG NML sv- Matlagning med inriktning mot gastronomi
MM300G 2014 36 100 DAG NML sv- Fördjupning mat och måltidskunskap
MT403E 2014 36 50 DAG NML en- Globala perspektiv i vattenfrågor
MT491E 2014 36 50 DAG NML en- Limnologi för vattenvård
OD8110 2014 36 50 DAG NML sv- Grundläggande oral hälsa
OH8213 2014 36 50 DAG NML sv- Oral hälsa inom vuxentandvård
OH8243 2014 45 50 DAG NML sv- Odontologi
OH8243 2014 45 50 DAG NML sv-A Odontologi
OH8243 2014 45 50 DAG NML sv-B Odontologi
OH8243 2014 45 50 DAG NML sv-C Odontologi
OH8324 2014 36 50 DAG NML sv- Oral hälsa ur ett folkhälsoperspektiv
OH8640 2014 44 50 DAG NML sv- Tobaksavvänjning i tandvården
OM8116 2014 41 100 DAG NML sv- Medicinsk baskurs i teori och praktik
OM8145 2014 41 100 DAG NML sv- Omvårdnad med inriktning på mötet mellan patient och sjuksköterska
OM8223 2014 51 100 DAG NML sv- Folkhälsovetenskap
OM8238 2014 36 100 DAG NML sv- Preklinisk kurs II
OM8245 2014 36 100 DAG NML sv- Verksamhetsförlagd utbildning II - psykiatrisk omvårdnad
OM8245 2014 46 100 DAG NML sv- Verksamhetsförlagd utbildning II - psykiatrisk omvårdnad
OM8258 2014 36 100 DAG NML sv- Verksamhetsförlagd utbildning III- primärvård och pediatrisk/obstetrisk omvårdnad
OM8258 2014 46 100 DAG NML sv- Verksamhetsförlagd utbildning III- primärvård och pediatrisk/obstetrisk omvårdnad
OM8326 2014 41 100 DAG NML sv- Preklinisk kurs III
OM8337 2014 36 100 DAG NML sv- Verksamhetsförlagd utbildning IV - vård på sjukhus och vård i hemmet
OM8861 2014 36 25 DAG DST sv- Sårbehandling i ett personcentrerat omvårdnadsperspektiv – med fokus på långsamläkande ben- och fotsår
OM9010 2014 04 50 DAG NML sv- Case Management
PS1424 2014 36 50 EMK NML sv-B Samtals- och intervjuteknik
SE301G 2014 46 50 DAG NML sv- Sensorik
SHI63L 2014 36 100 DAG NML sv- Historia III
SP114S 2014 36 50 DAG DST sv- Specialpedagogiska perspektiv på lärande och utveckling i en skola för alla
SP205S 2014 36 50 DAG DST sv- Specialpedagogen som kvalificerad samtalspartner och handledare
SP262U 2014 36 50 DAG DST sv- Specialpedagogisk forskning- verksamhetsområden och professioner
SP350U 2014 36 50 DAG DST sv- Speciallärarens roll i forsknings- och utvecklingsprocesser
SP352S 2014 36 50 DAG DST sv- Speciallärarens roll i forsknings- och utvecklingsprocesser
VT404V 2014 46 50 BLA DST sv- Hydraulik för tekniker

Program  
Id Programnamn
LAGS2 2013 36 100 NML sv Grundlärarutbildning med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6
LAGS2 2014 04 100 NML sv Grundlärarutbildning med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6
LAGS3 2014 36 100 NML sv Grundlärarutbildning med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6
LAGT3 2014 36 100 NML sv Grundlärarutbildning med inriktning mot arbete i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3
LGFO1 2013 36 100 NML sv Förskollärarutbildning
LGFO2 2014 36 100 NML sv Förskollärarutbildning
LMUV2 2013 36 50 NML sv Masterprogram i utbildningsvetenskap
NBBIC 2012 36 100 NML sv Biologprogrammet med inriktning cellbiologi
NBBIC 2013 04 100 NML sv Biologprogrammet med inriktning cellbiologi
NBBIC 2014 04 100 NML sv Biologprogrammet med inriktning cellbiologi
NBBIC 2014 36 100 NML sv Biologprogrammet med inriktning cellbiologi
NBBMA 2013 04 100 NML sv Biomedicinska analytikerprogrammet
NBBMA 2013 36 100 NML sv Biomedicinska analytikerprogrammet
NBBMA 2014 04 100 NML sv Biomedicinska analytikerprogrammet
NBBMA 2014 36 100 NML sv Biomedicinska analytikerprogrammet
NGBEG 2013 04 100 NML sv Biologprogrammet med inriktning biologisk mångfald- kommunikation och samhälle
NGBEG 2013 36 100 NML sv Biologprogrammet med inriktning biologisk mångfald- kommunikation och samhälle
NSWMP 2014 36 100 NML en Magisterprogram i vattenvård
SABF2 2014 36 100 NML sv Magisterprogram - bank och finans
SAIB2 2014 36 100 NML sv Magisterprogram - internationellt företagande och marknadsföring
SARC1 2014 36 100 NML sv Magisterprogram - revisor/controller
SGEK1IB01 2012 36 100 NML sv Ekonomprogrammet Ekonomprogrammet - Internationellt företagande och marknadsföring
SGGS1 2014 36 100 NML sv Gastronomiprogrammet
SGGSK 2012 36 100 NML sv Gastronomiprogrammet
SGGSK 2013 36 100 NML sv Gastronomiprogrammet
SPDL1MATE 2012 36 50 DST sv Speciallärarprogrammet Speciallärarprogrammet - Matematik
SPDL1SVEN 2012 36 50 DST sv Speciallärarprogrammet Speciallärarprogrammet - Svenska
SPDL1UTVL 2012 36 50 DST sv Speciallärarprogrammet Speciallärarprogrammet - Utvecklingsstörning
SPDL2MATE 2014 36 50 DST sv Speciallärarprogrammet Speciallärarprogrammet - Matematik
SPDL2SVEN 2014 36 50 DST sv Speciallärarprogrammet Speciallärarprogrammet - Svenska
SPDL2UTVL 2014 36 50 DST sv Speciallärarprogrammet Speciallärarprogrammet - Utvecklingsstörning
SPEC1 2013 36 50 DST sv Specialpedagogiskt program
SPEC1 2014 36 50 DST sv Specialpedagogiskt program
SPL1U 2014 36 50 DST sv Speciallärarutbildning med specialisering mot utvecklingsstörning- 90 hp (1-90). Ingår i Lärarlyftet II.
TISMH 2012 36 100 NML sv IT-drifttekniker- inriktning System Management
TISMH 2013 36 100 NML sv IT-drifttekniker- inriktning System Management
VADS1 2014 04 100 NML sv Specialistsjuksköterskeprogrammet med inriktning mot distriktssköterska
VAKT1 2014 36 100 NML sv VA- och kretsloppsteknikerprogrammet
VFPPK 2012 36 100 NML sv Folkhälsopedagogiskt program
VGFH1 2013 36 100 NML sv Folkhälsopedagogiskt program
VGFH1 2014 36 100 NML sv Folkhälsopedagogiskt program
VGSK1 2013 36 100 NML sv Sjuksköterskeprogrammet
VGSK1 2014 04 100 NML sv Sjuksköterskeprogrammet
VGSK1 2014 36 100 NML sv Sjuksköterskeprogrammet
VGTH1 2014 36 100 NML sv Tandhygienistprogrammet
VSKPY 2013 04 100 NML sv Sjuksköterskeprogrammet
VSKPY201204 Sjuksköterskeprogrammet
VSKPYKRIS 2012 36 100 NML sv Sjuksköterskeprogrammet Sjuksköterskeprogrammet - Kristianstad
VTHPY 2012 36 100 NML sv Tandhygienistprogrammet
VTHPY 2013 36 100 NML sv Tandhygienistprogrammet

Ny sökning | Hämta iCal fil | Grafiskt format | Schema med Ladokkoder